| Manufacturer Part Number: | 173D155X9025V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Tantalum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.5µF Molded Tantalum Capacitors 25V Axial 0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 173D155X9025V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-173D155X9025V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 199D and 173D TANTALEX® Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TANTALEX® 173D | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1.5µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 25V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Type | Molded | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | V | |
| Features | General Purpose | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 173D155X9025V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
173D155X9025V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 173D155X9025V is new and unused, you can buy 173D155X9025V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 173D155X9025V.
| ESW687M035AL3AA | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 38 mOhm @ 100kHz 6000 Hrs @ 105°C | ESW687M035AL3AA.pdf | |
| UFW1H222MHD | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1H222MHD.pdf | |
| MAL214272228E3 | 2.2µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214272228E3.pdf | |
| MAL201331339E3 | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL201331339E3.pdf | |
| MAL214835332E3 | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214835332E3.pdf | |
| MALIEYN07LV515C02K | 15000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 38 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07LV515C02K.pdf | |
| B43501A9127M67 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 550 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A9127M67.pdf | |
| 227LMX400M2DE | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.5071 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 227LMX400M2DE.pdf | |
| ELXM421VSN271MR45S | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM421VSN271MR45S.pdf | |
| LAK2G471MELC50 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAK2G471MELC50.pdf | |
| 36D132G100AC2A | 1300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36D132G100AC2A.pdf | |
| E36D350CHN104TDA5M | 100000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D350CHN104TDA5M.pdf | |
| E36D201HPN123ME92M | 12000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D201HPN123ME92M.pdf | |
| TCG200T350G1L | 20µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 9.5 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TCG200T350G1L.pdf | |
| C5750X5R0J107M280KA | 100µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | C5750X5R0J107M280KA.pdf |