| Manufacturer Part Number: | 173D185X9035W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Tantalum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.8µF Molded Tantalum Capacitors 35V Axial 0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 173D185X9035W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-173D185X9035W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 199D and 173D TANTALEX® Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TANTALEX® 173D | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1.8µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 35V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Type | Molded | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | W | |
| Features | General Purpose | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 173D185X9035W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
173D185X9035W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 173D185X9035W is new and unused, you can buy 173D185X9035W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 173D185X9035W.
| EEE-FT1V561AP | 560µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 60 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FT1V561AP.pdf | |
| ECE-A1EKS220 | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1EKS220.pdf | |
| EFL-6R3ELL330MD05D | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EFL-6R3ELL330MD05D.pdf | |
| UWD1A680MCL1GS | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UWD1A680MCL1GS.pdf | |
| MAL209755479E6 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL209755479E6.pdf | |
| 476CKE100M | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.822 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 476CKE100M.pdf | |
| B43231A2277M | 270µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231A2277M.pdf | |
| LLS2C102MELZ | 1000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2C102MELZ.pdf | |
| MLP433M010EB1C | 43000µF 10V Aluminum Capacitors FlatPack 30 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP433M010EB1C.pdf | |
| UWT1E331MNR1GS | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1E331MNR1GS.pdf | |
| CGA8N3X7R2E474K230KA | 0.47µF 250V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | CGA8N3X7R2E474K230KA.pdf | |
| GC355DD72W334KX01L | 0.33µF 450V Ceramic Capacitor X7T 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | GC355DD72W334KX01L.pdf | |
| CC0603JRX7R9BB821 | 820pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603JRX7R9BB821.pdf | |
| K470K10C0GF5UL2 | 47pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K470K10C0GF5UL2.pdf | |
| K681J10C0GF5TL2 | 680pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K681J10C0GF5TL2.pdf |