| Manufacturer Part Number: | 173D395X9010V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Tantalum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.9µF Molded Tantalum Capacitors 10V Axial 0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 173D395X9010V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-173D395X9010V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 199D and 173D TANTALEX® Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TANTALEX® 173D | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 3.9µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 10V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Type | Molded | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | V | |
| Features | General Purpose | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 173D395X9010V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
173D395X9010V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 173D395X9010V is new and unused, you can buy 173D395X9010V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 173D395X9010V.
| EEE-HB0J330AR | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-HB0J330AR.pdf | |
| LGN2G820MELY30 | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2G820MELY30.pdf | |
| EEV-TG1K470Q | 47µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 420 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEV-TG1K470Q.pdf | |
| EEV-TA1H330P | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 125°C | EEV-TA1H330P.pdf | |
| 107SAK050M | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.989 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 107SAK050M.pdf | |
| B41858C4278M | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 38 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C4278M.pdf | |
| MAL204215109E3 | 10µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 15 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL204215109E3.pdf | |
| MAL214035222E3 | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C | MAL214035222E3.pdf | |
| 678D476M040CC4D | 47µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can 950 mOhm @ 20Hz 3000 Hrs @ 105°C | 678D476M040CC4D.pdf | |
| B43305B2188M87 | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 70 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B2188M87.pdf | |
| ECE-T1EP563FA | 56000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 16 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECE-T1EP563FA.pdf | |
| GJM0335C1E1R8CB01D | 1.8pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GJM0335C1E1R8CB01D.pdf | |
| C1005JB1H104K050BB | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor JB 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005JB1H104K050BB.pdf | |
| RDE5C1H100J0S1H03A | 10pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | RDE5C1H100J0S1H03A.pdf | |
| GRM0225C1E9R7DA03L | 9.7pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E9R7DA03L.pdf |