| Manufacturer Part Number: | 173D475X9010V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Tantalum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7µF Molded Tantalum Capacitors 10V Axial 0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 173D475X9010V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-173D475X9010V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 199D and 173D TANTALEX® Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TANTALEX® 173D | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 4.7µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 10V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Type | Molded | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | V | |
| Features | General Purpose | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 173D475X9010V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
173D475X9010V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 173D475X9010V is new and unused, you can buy 173D475X9010V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 173D475X9010V.
| UVK1J682MRD | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1J682MRD.pdf | |
| LAR2D182MELC40 | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAR2D182MELC40.pdf | |
| LNY2V272MSEF | 2700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | LNY2V272MSEF.pdf | |
| EEE-TK1C332AM | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 75 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TK1C332AM.pdf | |
| 381LX332M063A012 | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX332M063A012.pdf | |
| UVC2G5R6MPD | 5.6µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UVC2G5R6MPD.pdf | |
| 10ZLJ2700M12.5X20 | 2700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 10ZLJ2700M12.5X20.pdf | |
| 16YXH2700MEFCG412.5X30 | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16YXH2700MEFCG412.5X30.pdf | |
| 35ZLJ1200MG412.5X25 | 1200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35ZLJ1200MG412.5X25.pdf | |
| 672D337F020DM5D | 330µF 20V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D337F020DM5D.pdf | |
| MAL213215332E3 | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 70 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213215332E3.pdf | |
| B43601B9397M62 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 280 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B9397M62.pdf | |
| B43501A397M | 390µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 340 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A397M.pdf | |
| EEE-1HS2R2SR | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1HS2R2SR.pdf | |
| C0603X5R1A103K030BA | 10000pF 10V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603X5R1A103K030BA.pdf |