| Manufacturer Part Number: | 36DY643F030DF2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 64000µF 30V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 36DY643F030DF2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-36DY643F030DF2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 36DY | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 64000µF | |
| Tolerance | -10%, +50% | |
| Voltage Rating | 30V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.252" (31.80mm) | |
| Size / Dimension | 3.079" Dia (78.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 5.752" (146.10mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Radial, Can - Screw Terminals | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 36DY643F030DF2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
36DY643F030DF2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 36DY643F030DF2A is new and unused, you can buy 36DY643F030DF2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 36DY643F030DF2A.
| EET-ED2W121BA | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.105 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2W121BA.pdf | |
| EKYB350ELL222MM20S | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB350ELL222MM20S.pdf | |
| UCZ2A221MNQ1MS | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 120 mOhm @ 100kHz 4000 Hrs @ 125°C | UCZ2A221MNQ1MS.pdf | |
| UPJ1A821MHD6TO | 820µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1A821MHD6TO.pdf | |
| UWP1H010MCL1GB | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | UWP1H010MCL1GB.pdf | |
| 50YXM100MEFCT78X11.5 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 50YXM100MEFCT78X11.5.pdf | |
| UUE1E681MNS1MS | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | UUE1E681MNS1MS.pdf | |
| 200BXC220MEFC18X31.5 | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 200BXC220MEFC18X31.5.pdf | |
| EMVY100GDA332MMH0S | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EMVY100GDA332MMH0S.pdf | |
| 380LX102M200K022 | SNAPMOUNTS | 380LX102M200K022.pdf | |
| 381LR391M400J452 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 340 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR391M400J452.pdf | |
| MAL212046472E3 | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Mounting Ring - 4 Lead 27 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL212046472E3.pdf | |
| LXZ25VB392M18X30LL | 3900µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | LXZ25VB392M18X30LL.pdf | |
| GRM21BR61E335KA12L | 3.3µF 25V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21BR61E335KA12L.pdf | |
| CC0805KKX7RYBB103 | 10000pF 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805KKX7RYBB103.pdf |