| Manufacturer Part Number: | 594D107X9016D2W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Tantalum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16V 2917 (7343 Metric) 75 mOhm 0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 594D107X9016D2W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-594D107X9016D2W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TANTAMOUNT® 594D | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 100µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 75 mOhm | |
| Type | Conformal Coated | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2917 (7343 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.122" (3.10mm) | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | D | |
| Features | General Purpose | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 594D107X9016D2W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
594D107X9016D2W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 594D107X9016D2W is new and unused, you can buy 594D107X9016D2W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 594D107X9016D2W.
| UVR1C101MDD1TD | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1C101MDD1TD.pdf | |
| ESH226M016AC3AA | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ESH226M016AC3AA.pdf | |
| EEU-FC1C392 | 3900µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1C392.pdf | |
| LGX2D681MELZ40 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2D681MELZ40.pdf | |
| URZ2A2R2MDD1TD | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ2A2R2MDD1TD.pdf | |
| EEE-TP1A471AP | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 150 mOhm 3000 Hrs @ 125°C | EEE-TP1A471AP.pdf | |
| 400AX15M10X16 | 15µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400AX15M10X16.pdf | |
| 450PX10MEFCT810X20 | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 450PX10MEFCT810X20.pdf | |
| MAL213969108E3 | 1µF 100V Aluminum Capacitors Nonstandard SMD 2000 Hrs @ 105°C | MAL213969108E3.pdf | |
| UUN1E331MNQ1ZD | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUN1E331MNQ1ZD.pdf | |
| EGPD101ELL361MK35H | 360µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 45 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | EGPD101ELL361MK35H.pdf | |
| 400MXY220MEFC22X50 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 400MXY220MEFC22X50.pdf | |
| ELXS3B1VSN821MR50S | 820µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS3B1VSN821MR50S.pdf | |
| E37X401HPN272MCD0M | 2700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 35 mOhm 1500 Hrs @ 85°C | E37X401HPN272MCD0M.pdf | |
| 2222 085 67478 | 4.7µF 40V Aluminum Capacitors Nonstandard SMD 54 Ohm 1500 Hrs @ 85°C | 2222 085 67478.pdf |