| Manufacturer Part Number: | 594D475X9020B2W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Tantalum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20V 1611 (4028 Metric) 900 mOhm 0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 594D475X9020B2W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-594D475X9020B2W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TANTAMOUNT® 594D | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 4.7µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 20V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 900 mOhm | |
| Type | Conformal Coated | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1611 (4028 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.087" (2.20mm) | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | B | |
| Features | General Purpose | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 594D475X9020B2W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
594D475X9020B2W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 594D475X9020B2W is new and unused, you can buy 594D475X9020B2W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 594D475X9020B2W.
| UMA1E220MDD1TP | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1E220MDD1TP.pdf | |
| EEA-GA1A680H | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-GA1A680H.pdf | |
| 10YXJ100MT15X11 | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 10YXJ100MT15X11.pdf | |
| UTS1H2R2MDD1TP | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTS1H2R2MDD1TP.pdf | |
| MALREKB05JL510C00K | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05JL510C00K.pdf | |
| B41691A8687Q7 | 680µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 80 mOhm @ 100Hz | B41691A8687Q7.pdf | |
| LKX2G391MESC35 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2G391MESC35.pdf | |
| 36DX521F400EL2A | 520µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX521F400EL2A.pdf | |
| B43584B4828M3 | 8200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584B4828M3.pdf | |
| HVMLS821M200EB1C | 820µF 200V Aluminum Capacitors FlatPack 172 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS821M200EB1C.pdf | |
| EET-UQ2C152KA | 1500µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 133 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2C152KA.pdf | |
| B43821A2105M | 1µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 186 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | B43821A2105M.pdf | |
| C0603X6S0J224K030BC | 0.22µF 6.3V Ceramic Capacitor X6S 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603X6S0J224K030BC.pdf | |
| UMK063CG050CTHF | 5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | UMK063CG050CTHF.pdf | |
| CL03C6R8BA3GNNC | 6.8pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CL03C6R8BA3GNNC.pdf |