| Manufacturer Part Number: | CRG0402J100K/10 |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 100K OHM 5% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0402J100K/10 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0402J100K/10 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1622826-2 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Online Catalog | CRG, Neohm Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0402 | |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | |
| Height | 0.016" (0.40mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0402J100K/10 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0402J100K/10 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0402J100K/10 is new and unused, you can buy CRG0402J100K/10 TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0402J100K/10.
| LLG2E561MELZ40 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2E561MELZ40.pdf | |
| EET-UQ2W181HF | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.105 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2W181HF.pdf | |
| UHW1E122MPD | 1200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1E122MPD.pdf | |
| 16SGV330M10X10.5 | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 16SGV330M10X10.5.pdf | |
| UZG0J101MCL1GB | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UZG0J101MCL1GB.pdf | |
| UBX2D100MPL | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX2D100MPL.pdf | |
| MAL214691123E3 | 1200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C | MAL214691123E3.pdf | |
| B43501A3107M87 | 100µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 660 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3107M87.pdf | |
| B43305A9157M | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 900 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9157M.pdf | |
| EET-HC2C102CA | 1000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 199 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2C102CA.pdf | |
| ELXM451VSN221MR40S | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM451VSN221MR40S.pdf | |
| B43252A6157M | 150µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252A6157M.pdf | |
| MAL205757331E3 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 700 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL205757331E3.pdf | |
| E36D501LPN101MA41M | 100µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3.918 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | E36D501LPN101MA41M.pdf | |
| B43508A5567M82 | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A5567M82.pdf |