| Manufacturer Part Number: | CRG0603F10K/10 |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 39010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0603F10K/10 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0603F10K/10 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1622829-2 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Online Catalog | CRG, Neohm Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 10k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0603F10K/10 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0603F10K/10 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0603F10K/10 is new and unused, you can buy CRG0603F10K/10 TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0603F10K/10.
| UWT1C331MNL1GS | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1C331MNL1GS.pdf | |
| B41505A6688M | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 33 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A6688M.pdf | |
| 381LR181M400J032 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 737 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR181M400J032.pdf | |
| UCY2V220MPD1TD | 22µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2V220MPD1TD.pdf | |
| 160TXW150MEFC12.5X25 | 150µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 160TXW150MEFC12.5X25.pdf | |
| ELXZ160ELL682ML40S | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ160ELL682ML40S.pdf | |
| EEU-FR1C562B | 5600µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1C562B.pdf | |
| USF0J470MDD1TE | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF0J470MDD1TE.pdf | |
| 35JGV22M6.3X6.1 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 35JGV22M6.3X6.1.pdf | |
| 63YXH470MEFC16X20 | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63YXH470MEFC16X20.pdf | |
| 80ZLH470MEFCG412.5X35 | 470µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 80ZLH470MEFCG412.5X35.pdf | |
| 35YXF2200MGC16X31.5 | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35YXF2200MGC16X31.5.pdf | |
| MAL214651182E3 | 1800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C | MAL214651182E3.pdf | |
| 380LQ561M315A022 | 560µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 355 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ561M315A022.pdf | |
| E74D550LPN342MA54M | CAP ALUM 3400UF 55V SCREW | E74D550LPN342MA54M.pdf |