| Manufacturer Part Number: | CRG0805F100K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 100K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0805F100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0805F100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623095-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Online Catalog | CRG, Neohm Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0805F100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0805F100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0805F100K is new and unused, you can buy CRG0805F100K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0805F100K.
| EKZN630ELL180ME11D | 18µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKZN630ELL180ME11D.pdf | |
| MLS152M060EK0C | 1500µF 60V Aluminum Capacitors FlatPack 106 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | MLS152M060EK0C.pdf | |
| UVZ1H010MDD1TA | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1H010MDD1TA.pdf | |
| MALSECA00BC310BARK | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3.71 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALSECA00BC310BARK.pdf | |
| UKZ2A220MPM1TD | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UKZ2A220MPM1TD.pdf | |
| 515D335M350CD6AE3 | 3.3µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D335M350CD6AE3.pdf | |
| 400BXC22MEFC16X20 | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 400BXC22MEFC16X20.pdf | |
| MAL213660182E3 | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | MAL213660182E3.pdf | |
| B43508C9227M2 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 560 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C9227M2.pdf | |
| E91F351VSN561MA50T | 560µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 164 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F351VSN561MA50T.pdf | |
| E32D350HPN103MA41M | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 45.8 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D350HPN103MA41M.pdf | |
| ECE-V1EA4R7SR | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | ECE-V1EA4R7SR.pdf | |
| C3216X6S1H475M160AB | 4.7µF 50V Ceramic Capacitor X6S 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X6S1H475M160AB.pdf | |
| CL03C7R5BA3GNNC | 7.5pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CL03C7R5BA3GNNC.pdf | |
| C1005JB0J475M050BC | 4.7µF 6.3V Ceramic Capacitor JB 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005JB0J475M050BC.pdf |