| Manufacturer Part Number: | CRGV2512F140K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 140K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRGV2512F140K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRGV2512F140K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 4-1879539-3 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRGV, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 140k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRGV2512F140K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRGV2512F140K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CRGV2512F140K is new and unused, you can buy CRGV2512F140K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRGV2512F140K.
| RFS-25V101MH4#5 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | RFS-25V101MH4#5.pdf | |
| 35TZV4R7M4X6.1 | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 35TZV4R7M4X6.1.pdf | |
| UPW2G101MRD | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW2G101MRD.pdf | |
| EKY-101ELL471MM25S | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-101ELL471MM25S.pdf | |
| EEU-EB1J471B | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1J471B.pdf | |
| MALREKB00AA133LL0K | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 32.15 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB00AA133LL0K.pdf | |
| USV1V4R7MFD | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | USV1V4R7MFD.pdf | |
| 515D226M100BB6AE3 | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D226M100BB6AE3.pdf | |
| 16ZL680MEFCTA8X20 | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 16ZL680MEFCTA8X20.pdf | |
| B41252C6398M | 3900µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252C6398M.pdf | |
| 80MXG3300MEFCSN30X30 | 3300µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 80MXG3300MEFCSN30X30.pdf | |
| ELXM401VSN331MR45S | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM401VSN331MR45S.pdf | |
| B43505A9337M62 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 270 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A9337M62.pdf | |
| 39D257G040GE7 | 250µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 500 Hrs @ 85°C | 39D257G040GE7.pdf | |
| SMH50VN562M22X45T2 | 5600µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 59 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMH50VN562M22X45T2.pdf |