| Manufacturer Part Number: | CRGV2512F162K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 162K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRGV2512F162K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRGV2512F162K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 4-1879539-9 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRGV, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 162k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRGV2512F162K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRGV2512F162K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CRGV2512F162K is new and unused, you can buy CRGV2512F162K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRGV2512F162K.
| ESC477M016AH1AA | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 85 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | ESC477M016AH1AA.pdf | |
| 25TLV220M8X10.5 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 25TLV220M8X10.5.pdf | |
| UKW1A221MED | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1A221MED.pdf | |
| USF0J680MDD1TE | 68µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF0J680MDD1TE.pdf | |
| 400MXC220MEFCSN22X50 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXC220MEFCSN22X50.pdf | |
| B43508C9227M80 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 560 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C9227M80.pdf | |
| 383LX122M450N102 | 1200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 138 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 383LX122M450N102.pdf | |
| EET-HC2W221KA | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 829 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2W221KA.pdf | |
| C0805C331K5GACTU | 330pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C331K5GACTU.pdf | |
| C3216X5R2J153M130AA | 0.015µF 630V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X5R2J153M130AA.pdf | |
| C4532C0G2E473K320KA | 0.047µF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C4532C0G2E473K320KA.pdf | |
| GRM0225C1ER60WA03L | 0.60pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1ER60WA03L.pdf | |
| C1005CH1H101K050BA | 100pF 50V Ceramic Capacitor CH 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005CH1H101K050BA.pdf | |
| C0402C391J5GACTU | 390pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C391J5GACTU.pdf | |
| C322C152J5G5TA | 1500pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | C322C152J5G5TA.pdf |