| Manufacturer Part Number: | CRGV2512F165K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 165K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRGV2512F165K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRGV2512F165K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 5-1879539-0 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRGV, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 165k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRGV2512F165K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRGV2512F165K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CRGV2512F165K is new and unused, you can buy CRGV2512F165K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRGV2512F165K.
| EEU-FC1H121L | 120µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H121L.pdf | |
| UBT2A330MPD1TD | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | UBT2A330MPD1TD.pdf | |
| B43851A9106M | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 33 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43851A9106M.pdf | |
| EKY-100ELL682MLN3S | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKY-100ELL682MLN3S.pdf | |
| EEE-FT1V331GP | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 80 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | EEE-FT1V331GP.pdf | |
| EEU-EE2V470 | 47µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EE2V470.pdf | |
| ECA-2GM010 | 1µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2GM010.pdf | |
| MAL203854331E3 | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 85°C | MAL203854331E3.pdf | |
| 10WXA2200MEFC12.5X16 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 10WXA2200MEFC12.5X16.pdf | |
| B41890A5107M | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 138 mOhm @ 10kHz | B41890A5107M.pdf | |
| 63ZLH470MEFCG412.5X25 | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63ZLH470MEFCG412.5X25.pdf | |
| 500D277M025DC2T | 270µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D277M025DC2T.pdf | |
| EKMH401VSN181MQ45T | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VSN181MQ45T.pdf | |
| ECO-S1VP822BA | 8200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 57 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S1VP822BA.pdf | |
| EKMS181VSN102MR30S | 1000µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS181VSN102MR30S.pdf |