| Manufacturer Part Number: | CRGV2512F196K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 196K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRGV2512F196K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRGV2512F196K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 5-1879539-7 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRGV, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 196k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRGV2512F196K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRGV2512F196K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CRGV2512F196K is new and unused, you can buy CRGV2512F196K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRGV2512F196K.
| UPJ1C332MHD6TN | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1C332MHD6TN.pdf | |
| 450HXG150MEFCSN30X25 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 450HXG150MEFCSN30X25.pdf | |
| ECA-2DM3R3 | 3.3µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2DM3R3.pdf | |
| 10YXG3900MEFC16X20 | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 10YXG3900MEFC16X20.pdf | |
| EPAG201ELL820MJ30S | 82µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EPAG201ELL820MJ30S.pdf | |
| SLP822M025A5P3 | 8200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 73 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP822M025A5P3.pdf | |
| 678D566M063CD4D | 56µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 678D566M063CD4D.pdf | |
| LKG1H152MESBBK | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKG1H152MESBBK.pdf | |
| MAL205788101E3 | 100µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.4 Ohm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205788101E3.pdf | |
| B43693A2107Q7 | 100µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 520 mOhm @ 100Hz | B43693A2107Q7.pdf | |
| MAL215836223E3 | 22000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 35 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215836223E3.pdf | |
| UVZ0J101MDH | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ0J101MDH.pdf | |
| KY6.3VB152M10X20LL | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | KY6.3VB152M10X20LL.pdf | |
| 600S100JT250XT | 10pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 600S100JT250XT.pdf | |
| GRM1555C1H1R6CA01D | 1.6pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1H1R6CA01D.pdf |