| Manufacturer Part Number: | CRGV2512F249K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 249K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRGV2512F249K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRGV2512F249K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 6-1879539-7 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRGV, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 249k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRGV2512F249K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRGV2512F249K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CRGV2512F249K is new and unused, you can buy CRGV2512F249K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRGV2512F249K.
| EEA-GA1V220B | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-GA1V220B.pdf | |
| ECA-1JHG220 | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECA-1JHG220.pdf | |
| EKMQ401VSN181MP35S | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ401VSN181MP35S.pdf | |
| LGU2F331MELB | 330µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2F331MELB.pdf | |
| LGNW6181MELZ40 | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGNW6181MELZ40.pdf | |
| UCA2C221MHD | 220µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCA2C221MHD.pdf | |
| AVS476M06C12T-F | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 9.2 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS476M06C12T-F.pdf | |
| B41868W3337M | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 228 mOhm @ 10kHz 1000 Hrs @ 150°C | B41868W3337M.pdf | |
| B43508A2337M62 | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 350 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A2337M62.pdf | |
| 338LBB100M2DF | 3300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 75.36 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 338LBB100M2DF.pdf | |
| EKMM401VSN681MA50T | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In | EKMM401VSN681MA50T.pdf | |
| 610D106F250DR5 | 10µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can | 610D106F250DR5.pdf | |
| UUD1E560MCR1GS | 56µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD1E560MCR1GS.pdf | |
| SMH63VS123M35X45T2 | 12000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 21 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMH63VS123M35X45T2.pdf | |
| EEU-FC1V180H | 18µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V180H.pdf |