| Manufacturer Part Number: | CRGV2512F255K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 255K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRGV2512F255K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRGV2512F255K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 6-1879539-8 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRGV, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 255k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRGV2512F255K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRGV2512F255K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CRGV2512F255K is new and unused, you can buy CRGV2512F255K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRGV2512F255K.
| UUD0J560MCL1GS | 56µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD0J560MCL1GS.pdf | |
| LGGW6151MELZ35 | 150µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGGW6151MELZ35.pdf | |
| ESY108M010AG6AA | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 41 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C | ESY108M010AG6AA.pdf | |
| UPM1J101MHD6TO | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1J101MHD6TO.pdf | |
| 35NW710MEFC6.3X7 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 35NW710MEFC6.3X7.pdf | |
| 50YXJ100M8X11.5 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 50YXJ100M8X11.5.pdf | |
| UPS1E151MPD | 150µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1E151MPD.pdf | |
| USF1A680MDD1TP | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF1A680MDD1TP.pdf | |
| UVK2G4R7MPD | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2G4R7MPD.pdf | |
| MALREKE00DC233L00K | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.215 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00DC233L00K.pdf | |
| 108AXZ010M | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 398 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 108AXZ010M.pdf | |
| TVX2G010MAD | 1µF 400V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX2G010MAD.pdf | |
| EKMM451VNN121MP40T | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM451VNN121MP40T.pdf | |
| ESMM401VSN331MA30W | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.005 Ohm 3000 Hrs @ 85°C | ESMM401VSN331MA30W.pdf | |
| B43508C2108M60 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C2108M60.pdf |