| Manufacturer Part Number: | CRGV2512F261K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 261K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRGV2512F261K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRGV2512F261K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 6-1879539-9 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRGV, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 261k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRGV2512F261K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRGV2512F261K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CRGV2512F261K is new and unused, you can buy CRGV2512F261K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRGV2512F261K.
| UVR1A102MPD | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1A102MPD.pdf | |
| EKMQ451VSN121MP35S | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ451VSN121MP35S.pdf | |
| ECE-A1HKSR22 | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1HKSR22.pdf | |
| 250CFX10MEFCT810X16 | 10µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 250CFX10MEFCT810X16.pdf | |
| UPA0J472MHD | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPA0J472MHD.pdf | |
| B41231B3569M | 56000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231B3569M.pdf | |
| EKMM201VSN122MR40T | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM201VSN122MR40T.pdf | |
| MAL250074392E3 | 3900µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 29 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250074392E3.pdf | |
| B41042A4478M | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41042A4478M.pdf | |
| B41827A9105M | 1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41827A9105M.pdf | |
| GRM31CR60J476KE19L | 47µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM31CR60J476KE19L.pdf | |
| C1206H104J3GACTU | 0.10µF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206H104J3GACTU.pdf | |
| GRM1885C1H6R0DA01D | 6pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H6R0DA01D.pdf | |
| RDE5C2A270J0P1H03B | 27pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | RDE5C2A270J0P1H03B.pdf | |
| CGA4J1X7R1E335K125AD | 3.3µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGA4J1X7R1E335K125AD.pdf |