| Manufacturer Part Number: | CRGV2512F294K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 294K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRGV2512F294K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRGV2512F294K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 7-1879539-4 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRGV, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 294k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRGV2512F294K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRGV2512F294K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CRGV2512F294K is new and unused, you can buy CRGV2512F294K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRGV2512F294K.
| LLS1E273MELB | 27000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1E273MELB.pdf | |
| 381LR561M250K022 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 266 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR561M250K022.pdf | |
| ECE-T2GP561EA | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 326 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECE-T2GP561EA.pdf | |
| 860240675006 | 68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 860240675006.pdf | |
| MALREKE05AA047H00K | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 282.2 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE05AA047H00K.pdf | |
| EEE-FK1A681GP | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1A681GP.pdf | |
| ULR2W6R8MNL1GS | 6.8µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | ULR2W6R8MNL1GS.pdf | |
| AHA227M35G24B-F | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.1 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AHA227M35G24B-F.pdf | |
| 16YXG3300MEFC12.5X35 | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 16YXG3300MEFC12.5X35.pdf | |
| MALREKA00KS310OG0K | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.65 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00KS310OG0K.pdf | |
| B43501A9227M82 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 300 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A9227M82.pdf | |
| SLPX681M315H7P3 | 680µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 293 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX681M315H7P3.pdf | |
| EKMM451VSS471MA50T | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM451VSS471MA50T.pdf | |
| E32D500HPS224MEE3M | 220000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5.7 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D500HPS224MEE3M.pdf | |
| ECO-S1KP272BA | 2700µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 98 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S1KP272BA.pdf |