| Manufacturer Part Number: | CRGV2512F316K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 316K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRGV2512F316K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRGV2512F316K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 7-1879539-7 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRGV, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 316k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRGV2512F316K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRGV2512F316K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CRGV2512F316K is new and unused, you can buy CRGV2512F316K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRGV2512F316K.
| LNR1E105MSE | 1F 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR1E105MSE.pdf | |
| EEU-FC1V101B | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V101B.pdf | |
| SN4R7M063ST | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 33.88 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | SN4R7M063ST.pdf | |
| ECA-0JM103B | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-0JM103B.pdf | |
| B41851A3478M | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 110 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41851A3478M.pdf | |
| SLP121M350C1P3 | 120µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.765 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP121M350C1P3.pdf | |
| B43601B2567M67 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B2567M67.pdf | |
| B43508A2128M60 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A2128M60.pdf | |
| B43254B5397M | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254B5397M.pdf | |
| E32D201LPN562MC92M | 5600µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 25.1 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D201LPN562MC92M.pdf | |
| C1608C0G1H222J080AA | 2200pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608C0G1H222J080AA.pdf | |
| GRT31CR61E226KE01L | 22µF 25V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRT31CR61E226KE01L.pdf | |
| C1608CH1H103J080AA | 10000pF 50V Ceramic Capacitor CH 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608CH1H103J080AA.pdf | |
| GCJ31CR72E333KXJ3L | 0.033µF 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GCJ31CR72E333KXJ3L.pdf | |
| CL05X105KP5NNNC | 1µF 10V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05X105KP5NNNC.pdf |