| Manufacturer Part Number: | CRGV2512F402K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 402K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRGV2512F402K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRGV2512F402K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 8-1879539-7 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRGV, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 402k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRGV2512F402K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRGV2512F402K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CRGV2512F402K is new and unused, you can buy CRGV2512F402K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRGV2512F402K.
| LQS2V471MELC30 | 470µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LQS2V471MELC30.pdf | |
| UKW1E470MDD1TD | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1E470MDD1TD.pdf | |
| 860020680027 | 1200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020680027.pdf | |
| UPS2D010MED1TA | 1µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS2D010MED1TA.pdf | |
| EKMQ500ELL470MF11D | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMQ500ELL470MF11D.pdf | |
| UEP1E220MED | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UEP1E220MED.pdf | |
| MAL215054332E3 | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | MAL215054332E3.pdf | |
| UUJ2D470MNQ1ZD | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ2D470MNQ1ZD.pdf | |
| 80MXC2200MEFCSN22X40 | 2200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 80MXC2200MEFCSN22X40.pdf | |
| 381LX561M350A052 | 560µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 355 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LX561M350A052.pdf | |
| EKMM451VRT681MB50T | 680µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 3000 Hrs @ 105°C | EKMM451VRT681MB50T.pdf | |
| CGS902U075R3C | 9000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 36 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS902U075R3C.pdf | |
| MAL210677104E3 | 100000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL210677104E3.pdf | |
| 101113U100DE2A | ALUM-SCREW TERMINAL | 101113U100DE2A.pdf | |
| EEV-TA1H220P | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 125°C | EEV-TA1H220P.pdf |