| Manufacturer Part Number: | CRGV2512F475K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 475K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRGV2512F475K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRGV2512F475K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 9-1879539-4 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRGV, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 475k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRGV2512F475K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRGV2512F475K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CRGV2512F475K is new and unused, you can buy CRGV2512F475K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRGV2512F475K.
| EEV-EB2C330SQ | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEV-EB2C330SQ.pdf | |
| UMT1H100MDD1TP | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMT1H100MDD1TP.pdf | |
| AFK476M35D16T-F | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 360 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK476M35D16T-F.pdf | |
| B41456B4229M | 22000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 28 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41456B4229M.pdf | |
| EMLE160ADA100MD73G | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C | EMLE160ADA100MD73G.pdf | |
| UVY1C102MPD | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1C102MPD.pdf | |
| 25WA220MEFCT78X9 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 25WA220MEFCT78X9.pdf | |
| EEU-FC0J391BJ | 390µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC0J391BJ.pdf | |
| EKMQ101ELL2R2ME11D | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMQ101ELL2R2ME11D.pdf | |
| AHA226M63E16B-F | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 13.6 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AHA226M63E16B-F.pdf | |
| TVX2V2R2MAD | 2.2µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX2V2R2MAD.pdf | |
| EKXG401EC3470MM20S | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXG401EC3470MM20S.pdf | |
| MAL204868102E3 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL204868102E3.pdf | |
| B43252A2687M | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252A2687M.pdf | |
| EKMH161VNN152MA35T | 1500µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 166 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH161VNN152MA35T.pdf |