| Manufacturer Part Number: | CRGV2512F511K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 511K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRGV2512F511K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRGV2512F511K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 9-1879539-7 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRGV, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 511k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRGV2512F511K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRGV2512F511K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CRGV2512F511K is new and unused, you can buy CRGV2512F511K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRGV2512F511K.
| MAL209432152E3 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL209432152E3.pdf | |
| UUP0J470MCL1GS | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UUP0J470MCL1GS.pdf | |
| EEU-FC1J331B | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1J331B.pdf | |
| EKMG500ETD3R3ME11D | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG500ETD3R3ME11D.pdf | |
| AVE686M06D16T-F | 68µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 6.83 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVE686M06D16T-F.pdf | |
| 10WA470MEFC8X9 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 10WA470MEFC8X9.pdf | |
| UKT1V470MDD | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1V470MDD.pdf | |
| MAL214635681E3 | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 125°C | MAL214635681E3.pdf | |
| AEB475M2WL32B-F | 4.7µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | AEB475M2WL32B-F.pdf | |
| SLP562M100H9P3 | 5600µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 47 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP562M100H9P3.pdf | |
| B43508A9567M60 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9567M60.pdf | |
| SMQ350VS681M35X35T2 | 680µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 366 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMQ350VS681M35X35T2.pdf | |
| TC79 | 50µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.06 Ohm 1000 Hrs @ 85°C | TC79.pdf | |
| 63ZLH330M10X23 | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63ZLH330M10X23.pdf | |
| MAL212366109E3 | 10µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 28 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212366109E3.pdf |