| Manufacturer Part Number: | CRGV2512F562K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 562K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRGV2512F562K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRGV2512F562K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1879540-2 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRGV, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 562k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRGV2512F562K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRGV2512F562K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CRGV2512F562K is new and unused, you can buy CRGV2512F562K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRGV2512F562K.
| UWX1A560MCL1GB | 56µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX1A560MCL1GB.pdf | |
| 860160380044 | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 860160380044.pdf | |
| LGN2D102MELC25 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2D102MELC25.pdf | |
| B41888C8566M | 56µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | B41888C8566M.pdf | |
| 515D337M035CD6AE3 | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D337M035CD6AE3.pdf | |
| 50ZL560MEFC12.5X25 | 560µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 50ZL560MEFC12.5X25.pdf | |
| ELXV350ELL102ML20S | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV350ELL102ML20S.pdf | |
| 25YXH2200MEFC12.5X35 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25YXH2200MEFC12.5X35.pdf | |
| UBX1V331MHL | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 150°C | UBX1V331MHL.pdf | |
| SLP391M350H5P3 | 390µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 851 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP391M350H5P3.pdf | |
| B43505A9157M67 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 590 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A9157M67.pdf | |
| SLPX271M450H3P3 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 983 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX271M450H3P3.pdf | |
| B43501A9227M60 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 300 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A9227M60.pdf | |
| MAL205625153E3 | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 34 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205625153E3.pdf | |
| B43504B2687M82 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 190 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B2687M82.pdf |