| Manufacturer Part Number: | CRGV2512F59K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 59K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRGV2512F59K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRGV2512F59K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1879539-7 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRGV, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 59k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRGV2512F59K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRGV2512F59K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CRGV2512F59K is new and unused, you can buy CRGV2512F59K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRGV2512F59K.
| EEU-FR1H221 | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1H221.pdf | |
| UVR1E330MDD1TD | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1E330MDD1TD.pdf | |
| UPM1H331MHD6TN | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1H331MHD6TN.pdf | |
| 860080380027 | 3900µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080380027.pdf | |
| UZT1H4R7MCL1GB | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UZT1H4R7MCL1GB.pdf | |
| EET-HC2V181JA | 180µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 921 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2V181JA.pdf | |
| UCY2E470MPD9 | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2E470MPD9.pdf | |
| USR1A220MDD1TE | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USR1A220MDD1TE.pdf | |
| EEU-FC1V270B | 27µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V270B.pdf | |
| EKZH6R3ETD471MF11D | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZH6R3ETD471MF11D.pdf | |
| MALREKA00PB122P00K | 2.2µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 121 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00PB122P00K.pdf | |
| 10ZLK680MTA8X16 | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 10ZLK680MTA8X16.pdf | |
| 35ZLH680MEFCCR10X23 | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35ZLH680MEFCCR10X23.pdf | |
| 688CKS035M | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 58.5 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 688CKS035M.pdf | |
| 380LX102M200K032 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 216 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX102M200K032.pdf |