| Manufacturer Part Number: | CRGV2512F953K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 953K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRGV2512F953K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRGV2512F953K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 2-1879540-4 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRGV, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 953k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRGV2512F953K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRGV2512F953K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CRGV2512F953K is new and unused, you can buy CRGV2512F953K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRGV2512F953K.
| EGPA350ELL222ML30S | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 23 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EGPA350ELL222ML30S.pdf | |
| 860160581040 | 2700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160581040.pdf | |
| EGVD250ELL622MM30H | 6200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 23 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C | EGVD250ELL622MM30H.pdf | |
| 301R122U063GL2 | 1200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 82.5 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 301R122U063GL2.pdf | |
| UKT1E330MDD1TD | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1E330MDD1TD.pdf | |
| UPV0J121MFD1TA | 120µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV0J121MFD1TA.pdf | |
| UMV0G101MFD1TE | 100µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UMV0G101MFD1TE.pdf | |
| MAL215097601E3 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | MAL215097601E3.pdf | |
| LGJ2D151MELA15 | 150µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGJ2D151MELA15.pdf | |
| 380LQ102M200H452 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 199 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ102M200H452.pdf | |
| E82D101VNN222MA30T | CAP ALUM 2200UF 100V RADIAL | E82D101VNN222MA30T.pdf | |
| MAL215973391E3 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 610 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215973391E3.pdf | |
| UPH2G221MHD | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPH2G221MHD.pdf | |
| B43508A5337M7 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 370 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A5337M7.pdf | |
| E37F501CPN332MDD0M | 3300µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 32 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F501CPN332MDD0M.pdf |