| Manufacturer Part Number: | CRGV2512F976K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 976K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRGV2512F976K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRGV2512F976K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 2-1879540-5 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRGV, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 976k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRGV2512F976K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRGV2512F976K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CRGV2512F976K is new and unused, you can buy CRGV2512F976K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRGV2512F976K.
| ESK228M025AL4AA | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESK228M025AL4AA.pdf | |
| MAL211818221E3 | 220µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 940 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL211818221E3.pdf | |
| EET-HC2W181DA | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.013 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2W181DA.pdf | |
| ESMH451VND102MB63T | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 2000 Hrs @ 85°C | ESMH451VND102MB63T.pdf | |
| UPJ1A182MHD6TN | 1800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1A182MHD6TN.pdf | |
| UMP1C4R7MDD1TP | 4.7µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMP1C4R7MDD1TP.pdf | |
| MALREKE00PB347CL0K | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 536 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | MALREKE00PB347CL0K.pdf | |
| 25RX30470MT810X16 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C | 25RX30470MT810X16.pdf | |
| EEU-FC1A222B | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1A222B.pdf | |
| EKZE630ELL681ML25S | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE630ELL681ML25S.pdf | |
| 381LX682M016J202 | SNAPMOUNTS | 381LX682M016J202.pdf | |
| EKMM201VNN122MA35W | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM201VNN122MA35W.pdf | |
| MALIEYN07CV456J02K | 5600µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 68 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07CV456J02K.pdf | |
| CG102U075R3C | 1000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 53 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CG102U075R3C.pdf | |
| E37X451CPN123MFM9M | 12000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9 mOhm 1500 Hrs @ 85°C | E37X451CPN123MFM9M.pdf |