| Manufacturer Part Number: | DE2E3KH102MN3A |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata Electronics North America |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9506 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1000pF 250VAC Ceramic Capacitor E Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DE2E3KH102MN3A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DE2E3KH102MN3A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Murata Electronics North America | |
| Series | KH | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Capacitance | 1000pF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage - Rated | 250VAC | |
| Temperature Coefficient | E | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Applications | Safety | |
| Ratings | X1, Y2 | |
| Package / Case | Radial, Disc | |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) | |
| Features | High Voltage | |
| Lead Style | Formed Leads | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DE2E3KH102MN3A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DE2E3KH102MN3A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Murata Electronics North America all series components. The condition of DE2E3KH102MN3A is new and unused, you can buy DE2E3KH102MN3A Murata Electronics North America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DE2E3KH102MN3A.
| UHW0J562MHD | 5600µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW0J562MHD.pdf | |
| MALREKB00AA133JL0K | 3.3µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 40.19 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB00AA133JL0K.pdf | |
| MAL211670339E3 | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211670339E3.pdf | |
| 517D108M6R3CC6AE3 | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D108M6R3CC6AE3.pdf | |
| UPJ1K221MHD6 | 220µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1K221MHD6.pdf | |
| B43508A9127M62 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.02 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9127M62.pdf | |
| E81D630VNN822MA40T | CAP ALUM 8200UF 63V RADIAL | E81D630VNN822MA40T.pdf | |
| 678D477M063DS4D | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can | 678D477M063DS4D.pdf | |
| EKMH630VNN123MA50T | 12000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMH630VNN123MA50T.pdf | |
| B43540E2188M80 | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 40 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540E2188M80.pdf | |
| E91F501VNT102MUA5T | 1000µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 88 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F501VNT102MUA5T.pdf | |
| 3186GL123S400JPA1 | CAP ALUM 12000UF 400V SCREW | 3186GL123S400JPA1.pdf | |
| CL05C100JB5NNNC | 10pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05C100JB5NNNC.pdf | |
| C1206C100KDRACTU | 10pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C100KDRACTU.pdf | |
| CGA8N4X7T2W474K230KA | 0.47µF 450V Ceramic Capacitor X7T 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | CGA8N4X7T2W474K230KA.pdf |