| Manufacturer Part Number: | DEBF33D472ZN2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata Electronics North America |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4700pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor F Radial, Disc 0.354" Dia (9.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DEBF33D472ZN2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DEBF33D472ZN2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | DEB Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Murata Electronics North America | |
| Series | DEB | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 4700pF | |
| Tolerance | -20%, +80% | |
| Voltage - Rated | 2000V (2kV) | |
| Temperature Coefficient | F | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial, Disc | |
| Size / Dimension | 0.354" Dia (9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | High Voltage | |
| Lead Style | Straight | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DEBF33D472ZN2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DEBF33D472ZN2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Murata Electronics North America all series components. The condition of DEBF33D472ZN2A is new and unused, you can buy DEBF33D472ZN2A Murata Electronics North America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DEBF33D472ZN2A.
| UPW1J122MHD | 1200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1J122MHD.pdf | |
| AVE476M25E16T-F | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4.94 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVE476M25E16T-F.pdf | |
| TVX1J221MCD | 220µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX1J221MCD.pdf | |
| CGS602T250X5L | 6000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 47 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS602T250X5L.pdf | |
| ECE-A1VN330U | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1VN330U.pdf | |
| UCY2D390MPD1TD | 39µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2D390MPD1TD.pdf | |
| 383LX393M050N082 | 39000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 13 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | 383LX393M050N082.pdf | |
| 100YXA2R2MEFCFA5X11 | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 100YXA2R2MEFCFA5X11.pdf | |
| SH471M6R3ST | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 730 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH471M6R3ST.pdf | |
| MAL211690085E3 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211690085E3.pdf | |
| 381LX821M160J042 | 820µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LX821M160J042.pdf | |
| ESMH251VSN821MR45S | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 202 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH251VSN821MR45S.pdf | |
| 672D336H020BB5C | 33µF 20V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D336H020BB5C.pdf | |
| B43504B9397M87 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B9397M87.pdf | |
| 39D268G015JJ6 | 2600µF 15V Aluminum Capacitors Axial, Can 500 Hrs @ 85°C | 39D268G015JJ6.pdf |