| Manufacturer Part Number: | ECS-F1AE156K |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Tantalum Capacitors |
| Available Quantity: | 28653 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10V Radial 0.177" Dia (4.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ECS-F1AE156K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ECS-F1AE156K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | EF | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Capacitance | 15µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage - Rated | 10V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Type | Conformal Coated | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.177" Dia (4.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Manufacturer Size Code | F | |
| Features | General Purpose | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ECS-F1AE156K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ECS-F1AE156K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ECS-F1AE156K is new and unused, you can buy ECS-F1AE156K Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ECS-F1AE156K.
| EEV-TG1J330P | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 800 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEV-TG1J330P.pdf | |
| UKW1C101MDD1TD | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1C101MDD1TD.pdf | |
| UCW0J471MNL1GS | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C | UCW0J471MNL1GS.pdf | |
| 16MS56.8MEFCTZ4X5 | 6.8µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 16MS56.8MEFCTZ4X5.pdf | |
| UFW1J330MED1TA | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1J330MED1TA.pdf | |
| EKZE250ETC470ME11D | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKZE250ETC470ME11D.pdf | |
| USP1E100MDD | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USP1E100MDD.pdf | |
| ELXV500ELL331MK20S | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV500ELL331MK20S.pdf | |
| B43601G2567M60 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601G2567M60.pdf | |
| 601D147F200GT1 | 140µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D147F200GT1.pdf | |
| E32D800HPN473MEA5M | 47000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7.7 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D800HPN473MEA5M.pdf | |
| ECE-A1AKG680 | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECE-A1AKG680.pdf | |
| K101J15C0GF5TH5 | 100pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K101J15C0GF5TH5.pdf | |
| TMK316BJ106KLHT | 10µF 25V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | TMK316BJ106KLHT.pdf | |
| C1608X5R1C684K080AA | 0.68µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X5R1C684K080AA.pdf |