| Manufacturer Part Number: | EEV-FK1A222V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EEV-FK1A222V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EEV-FK1A222V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | ECE, EEV Series 30/Sept/2010 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Capacitance | 2200µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 10V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | 60 mOhm | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.550" (14.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | 0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Radial, Can - SMD | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EEV-FK1A222V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EEV-FK1A222V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of EEV-FK1A222V is new and unused, you can buy EEV-FK1A222V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EEV-FK1A222V.
| UWG1V010MCL1GB | 1µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWG1V010MCL1GB.pdf | |
| B41456B8339M | 33000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41456B8339M.pdf | |
| USA1E100MDD1TP | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA1E100MDD1TP.pdf | |
| MALREKE00DE222SG0K | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 9.043 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE00DE222SG0K.pdf | |
| MAL204835471E3 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL204835471E3.pdf | |
| UCL1H221MNL1GS | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCL1H221MNL1GS.pdf | |
| MAL215263339E3 | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL215263339E3.pdf | |
| MAL213669471E3 | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | MAL213669471E3.pdf | |
| MAL214863223E3 | 22000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214863223E3.pdf | |
| LKG1J152MESABK | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKG1J152MESABK.pdf | |
| 381LX221M250H022 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX221M250H022.pdf | |
| LKX2G221MESZ50 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2G221MESZ50.pdf | |
| EKMS251VSN122MR45S | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS251VSN122MR45S.pdf | |
| B41560A9339M | 33000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B41560A9339M.pdf | |
| E37X351CPN822MFB7M | 8200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14 mOhm 1500 Hrs @ 85°C | E37X351CPN822MFB7M.pdf |