| Manufacturer Part Number: | EKMH201VNN182MA50W |
|---|---|
| Manufacturer: | United Chemi-Con |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 138 mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EKMH201VNN182MA50W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EKMH201VNN182MA50W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | United Chemi-Con | |
| Series | KMH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1800µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 200V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 138 mOhm | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 3.47A | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EKMH201VNN182MA50W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EKMH201VNN182MA50W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of United Chemi-Con all series components. The condition of EKMH201VNN182MA50W is new and unused, you can buy EKMH201VNN182MA50W United Chemi-Con with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EKMH201VNN182MA50W.
| UPM2A560MPD1TD | 56µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2A560MPD1TD.pdf | |
| EGXE401ELL4R7MJ20S | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EGXE401ELL4R7MJ20S.pdf | |
| UKW1J100MDD1TD | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1J100MDD1TD.pdf | |
| 383LX103M080N062 | 10000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 3000 Hrs @ 105°C | 383LX103M080N062.pdf | |
| 860010483029 | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010483029.pdf | |
| ECE-A1HKSR22 | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1HKSR22.pdf | |
| UCB0J221MCL1GS | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C | UCB0J221MCL1GS.pdf | |
| UCA2C680MHD6TN | 68µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCA2C680MHD6TN.pdf | |
| 475AVD050MDR | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 42.33 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 475AVD050MDR.pdf | |
| 35YXG680MEFC16X16 | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 35YXG680MEFC16X16.pdf | |
| MALREKE00FE333JG0K | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 362 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00FE333JG0K.pdf | |
| MAL213650561E3 | 560µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL213650561E3.pdf | |
| B43858A4686M | 68µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858A4686M.pdf | |
| UUJ2D101MRQ1MS | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ2D101MRQ1MS.pdf | |
| TVA1190 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1190.pdf |