| Manufacturer Part Number: | EKMH250VNN333MA50W |
|---|---|
| Manufacturer: | United Chemi-Con |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 33000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 15 mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EKMH250VNN333MA50W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EKMH250VNN333MA50W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | United Chemi-Con | |
| Series | KMH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 33000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 25V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15 mOhm | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 5.39A | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EKMH250VNN333MA50W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EKMH250VNN333MA50W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of United Chemi-Con all series components. The condition of EKMH250VNN333MA50W is new and unused, you can buy EKMH250VNN333MA50W United Chemi-Con with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EKMH250VNN333MA50W.
| UWT1H100MCL1GB | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1H100MCL1GB.pdf | |
| EEE-FK0J152AP | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK0J152AP.pdf | |
| 860020372001 | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020372001.pdf | |
| UHM0J182MPD | 1800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHM0J182MPD.pdf | |
| EMZR350ADA151MF80G | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 160 mohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EMZR350ADA151MF80G.pdf | |
| ULV2E150MNL1GS | 15µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | ULV2E150MNL1GS.pdf | |
| 400MXC82MEFCSN22X25 | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXC82MEFCSN22X25.pdf | |
| 672D226F100CD4D | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D226F100CD4D.pdf | |
| E82D401VNN221MQ40T | CAP ALUM 220UF 400V RADIAL | E82D401VNN221MQ40T.pdf | |
| B43601A9687M | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A9687M.pdf | |
| E36D300CPN523UED0M | 52000µF 30V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D300CPN523UED0M.pdf | |
| 36DX103F250DJ2A | 10000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX103F250DJ2A.pdf | |
| B43750A5248M | 2400µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 25 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C | B43750A5248M.pdf | |
| EEV-HB0G101R | 100µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEV-HB0G101R.pdf | |
| UHE2A270MPT | 27µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE2A270MPT.pdf |