| Manufacturer Part Number: | EKMH250VSN273MA45W |
|---|---|
| Manufacturer: | United Chemi-Con |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 27000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 18 mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EKMH250VSN273MA45W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EKMH250VSN273MA45W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | United Chemi-Con | |
| Series | KMH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 27000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 25V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 18 mOhm | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 4.73A | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EKMH250VSN273MA45W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EKMH250VSN273MA45W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of United Chemi-Con all series components. The condition of EKMH250VSN273MA45W is new and unused, you can buy EKMH250VSN273MA45W United Chemi-Con with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EKMH250VSN273MA45W.
| 860020680030 | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020680030.pdf | |
| 16ZLS1800MEFC10X23 | 1800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 16ZLS1800MEFC10X23.pdf | |
| UPM2F010MPD1TD | 1µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM2F010MPD1TD.pdf | |
| 860010774013 | 68µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010774013.pdf | |
| ECA-0JHG102BJ | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECA-0JHG102BJ.pdf | |
| 400PX4.7MEFCT810X12.5 | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400PX4.7MEFCT810X12.5.pdf | |
| 100ZLH82MEFCT810X16 | 82µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100ZLH82MEFCT810X16.pdf | |
| MAL201331479E3 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL201331479E3.pdf | |
| MALREKB00DE333JG0K | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 400 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00DE333JG0K.pdf | |
| UPA1A152MPD | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UPA1A152MPD.pdf | |
| MALREKB00FG322LG0K | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 480 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00FG322LG0K.pdf | |
| B41858D8687M9 | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 77 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858D8687M9.pdf | |
| MAL213821229E3 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 6.5 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MAL213821229E3.pdf | |
| AEB335M2GJ32T-F | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | AEB335M2GJ32T-F.pdf | |
| MAL203860472E3 | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3500 Hrs @ 85°C | MAL203860472E3.pdf |