| Manufacturer Part Number: | EKMH251VNN331MA20W |
|---|---|
| Manufacturer: | United Chemi-Con |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 753 mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EKMH251VNN331MA20W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EKMH251VNN331MA20W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | United Chemi-Con | |
| Series | KMH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 330µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 250V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 753 mOhm | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 1.18A | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EKMH251VNN331MA20W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EKMH251VNN331MA20W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of United Chemi-Con all series components. The condition of EKMH251VNN331MA20W is new and unused, you can buy EKMH251VNN331MA20W United Chemi-Con with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EKMH251VNN331MA20W.
| SLP101M450A5P3 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3.317 Ohm 3000 Hrs @ 105°C | SLP101M450A5P3.pdf | |
| UPJ2A470MHD6TO | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2A470MHD6TO.pdf | |
| EKMG630ELL102ML25S | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG630ELL102ML25S.pdf | |
| 6.3ZL150MEFC5X11 | 150µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 6.3ZL150MEFC5X11.pdf | |
| MALREKE00AA133LL0K | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 32.15 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE00AA133LL0K.pdf | |
| 25YXH2200MEFC12.5X35 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25YXH2200MEFC12.5X35.pdf | |
| MAL212835229E3 | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial 9 Ohm @ 100Hz | MAL212835229E3.pdf | |
| E81D630VNN472MA35T | CAP ALUM 4700UF 63V RADIAL | E81D630VNN472MA35T.pdf | |
| B43644B5227M007 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 460 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43644B5227M007.pdf | |
| B41605B5279M9 | 27000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41605B5279M9.pdf | |
| E32D201HPN222TDB7M | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D201HPN222TDB7M.pdf | |
| ECE-A1CKG220 | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECE-A1CKG220.pdf | |
| B41042A4826M | 82µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41042A4826M.pdf | |
| C0402C103K5RACTU | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C103K5RACTU.pdf | |
| C2012C0G2E152J085AA | 1500pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012C0G2E152J085AA.pdf |