| Manufacturer Part Number: | EKMH350VNN103MR35W |
|---|---|
| Manufacturer: | United Chemi-Con |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 41 mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EKMH350VNN103MR35W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EKMH350VNN103MR35W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | United Chemi-Con | |
| Series | KMH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 10000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 35V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 41 mOhm | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 2.9A | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EKMH350VNN103MR35W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EKMH350VNN103MR35W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of United Chemi-Con all series components. The condition of EKMH350VNN103MR35W is new and unused, you can buy EKMH350VNN103MR35W United Chemi-Con with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EKMH350VNN103MR35W.
| PEH534YDG3470M2 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 180 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C | PEH534YDG3470M2.pdf | |
| UPW2A2R2MDD | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW2A2R2MDD.pdf | |
| LGL2G391MELA40 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGL2G391MELA40.pdf | |
| LNR1J474MSE | 470000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR1J474MSE.pdf | |
| 80LSQ100000MNB77X141 | 100000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C | 80LSQ100000MNB77X141.pdf | |
| 515D228M010DG6AE3 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D228M010DG6AE3.pdf | |
| MAL213825479E3 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.4 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MAL213825479E3.pdf | |
| B41505F7338M2 | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 56 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505F7338M2.pdf | |
| EMVY6R3GDA822MMN0S | 8200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EMVY6R3GDA822MMN0S.pdf | |
| CG333U050X5L | 33000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CG333U050X5L.pdf | |
| MLS771M100EA0D | 770µF 100V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 238 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS771M100EA0D.pdf | |
| HVMLS213M010EA0A | 21000µF 10V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS213M010EA0A.pdf | |
| B41042A4107M | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41042A4107M.pdf | |
| CC0402JRNPO9BN180 | 18pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402JRNPO9BN180.pdf | |
| CGA3E3X5R1V474M080AB | 0.47µF 35V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E3X5R1V474M080AB.pdf |