| Manufacturer Part Number: | EKMH401VNN121MQ30W |
|---|---|
| Manufacturer: | United Chemi-Con |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.072 Ohm 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EKMH401VNN121MQ30W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EKMH401VNN121MQ30W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | United Chemi-Con | |
| Series | KMH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 120µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 400V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.072 Ohm | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 720mA | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | |
| Size / Dimension | 1.000" Dia (25.40mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EKMH401VNN121MQ30W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EKMH401VNN121MQ30W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of United Chemi-Con all series components. The condition of EKMH401VNN121MQ30W is new and unused, you can buy EKMH401VNN121MQ30W United Chemi-Con with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EKMH401VNN121MQ30W.
| UPW0J471MPD | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPW0J471MPD.pdf | |
| MAL203831229E3 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 85°C | MAL203831229E3.pdf | |
| 10YXF68MEFCTA5X11 | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 10YXF68MEFCTA5X11.pdf | |
| UVY1V101MED | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1V101MED.pdf | |
| UKL2AR15MDD1TA | 0.15µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2AR15MDD1TA.pdf | |
| UPM1A122MPD | 1200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1A122MPD.pdf | |
| ELXY250ETE102MK25S | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXY250ETE102MK25S.pdf | |
| EKMH401VNN680MQ20T | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3.656 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VNN680MQ20T.pdf | |
| MALIEYH07BA456H02K | 5600µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 66 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07BA456H02K.pdf | |
| B43504E2158M7 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 90 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E2158M7.pdf | |
| B43504A2108M7 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A2108M7.pdf | |
| CGS133U040R2C | 13000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 33 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS133U040R2C.pdf | |
| GRM188R71H821KA01D | 820pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R71H821KA01D.pdf | |
| GRM1885C1H102GA01D | 1000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H102GA01D.pdf | |
| 251R15S9R1CV4E | 9.1pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | 251R15S9R1CV4E.pdf |