| Manufacturer Part Number: | EKMH401VSN821MA63W |
|---|---|
| Manufacturer: | United Chemi-Con |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 820µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 303 mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EKMH401VSN821MA63W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EKMH401VSN821MA63W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | United Chemi-Con | |
| Series | KMH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 820µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 400V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 303 mOhm | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 2.55A | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 2.559" (65.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EKMH401VSN821MA63W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EKMH401VSN821MA63W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of United Chemi-Con all series components. The condition of EKMH401VSN821MA63W is new and unused, you can buy EKMH401VSN821MA63W United Chemi-Con with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EKMH401VSN821MA63W.
| EKMG250ELL220ME11D | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG250ELL220ME11D.pdf | |
| ESMQ201VSN122MR30S | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ201VSN122MR30S.pdf | |
| LAR2D122MELA50 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAR2D122MELA50.pdf | |
| UKW2A0R1MDD1TD | 0.1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW2A0R1MDD1TD.pdf | |
| UPX1V221MHD1TO | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | UPX1V221MHD1TO.pdf | |
| EEU-HD1E331 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1E331.pdf | |
| LNU2G472MSEG | 4700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNU2G472MSEG.pdf | |
| CGS243U050W3C | 24000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS243U050W3C.pdf | |
| 100YXM4.7MEFCTA5X11 | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100YXM4.7MEFCTA5X11.pdf | |
| 100YXH82MEFCG412.5X16 | 82µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100YXH82MEFCG412.5X16.pdf | |
| EMLA160ADA221MHA0G | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EMLA160ADA221MHA0G.pdf | |
| 380LX561M180H032 | 560µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 355 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX561M180H032.pdf | |
| MALIEYN07LA522B02K | 22000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 30 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07LA522B02K.pdf | |
| E82D501VNN391MA63T | CAP ALUM 390UF 500V RADIAL | E82D501VNN391MA63T.pdf | |
| LGU2Z152MELB | 1500µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2Z152MELB.pdf |