| Manufacturer Part Number: | EKMH630VNN103MA50W |
|---|---|
| Manufacturer: | United Chemi-Con |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 25 mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EKMH630VNN103MA50W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EKMH630VNN103MA50W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | United Chemi-Con | |
| Series | KMH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 10000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 63V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 25 mOhm | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 4.4A | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EKMH630VNN103MA50W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EKMH630VNN103MA50W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of United Chemi-Con all series components. The condition of EKMH630VNN103MA50W is new and unused, you can buy EKMH630VNN103MA50W United Chemi-Con with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EKMH630VNN103MA50W.
| 860160673012 | 27µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 860160673012.pdf | |
| UVZ1C102MPD1TD | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1C102MPD1TD.pdf | |
| UPM2W3R3MHD1TO | 3.3µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2W3R3MHD1TO.pdf | |
| UHD1A681MPD6TD | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UHD1A681MPD6TD.pdf | |
| ELXZ160ETE222MK25S | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXZ160ETE222MK25S.pdf | |
| UHD1E272MHD | 2700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHD1E272MHD.pdf | |
| MALIEYH07BU412L02K | 1200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 225 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07BU412L02K.pdf | |
| MAL215777151E3 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.3 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215777151E3.pdf | |
| MAL215982681E3 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 350 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215982681E3.pdf | |
| B41607A7158M2 | 1500µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 115 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41607A7158M2.pdf | |
| E36D500LPN103TA67N | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D500LPN103TA67N.pdf | |
| WBR8-450A | 8µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 26 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | WBR8-450A.pdf | |
| E81D401VSD611MU35T | CAP ALUM 600UF 400V RADIAL | E81D401VSD611MU35T.pdf | |
| MAL210129473E3 | 47000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210129473E3.pdf | |
| ECE-A1VKG220 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECE-A1VKG220.pdf |