| Manufacturer Part Number: | EKMH630VSN153MA63W |
|---|---|
| Manufacturer: | United Chemi-Con |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 14 mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EKMH630VSN153MA63W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EKMH630VSN153MA63W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | United Chemi-Con | |
| Series | KMH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 15000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 63V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 14 mOhm | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 4.88A | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 2.559" (65.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EKMH630VSN153MA63W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EKMH630VSN153MA63W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of United Chemi-Con all series components. The condition of EKMH630VSN153MA63W is new and unused, you can buy EKMH630VSN153MA63W United Chemi-Con with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EKMH630VSN153MA63W.
| 16PX10000MEFC16X31.5 | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 16PX10000MEFC16X31.5.pdf | |
| LGU2W101MELZ | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2W101MELZ.pdf | |
| LAQ2G271MELB40 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2G271MELB40.pdf | |
| B41821A5478M | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 80 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | B41821A5478M.pdf | |
| ALS40A103KF100 | 10000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 21 mOhm @ 100Hz 7000 Hrs @ 105°C | ALS40A103KF100.pdf | |
| UPW2C330MHD1TO | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW2C330MHD1TO.pdf | |
| UEP0J331MPD | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UEP0J331MPD.pdf | |
| B41689A8108Q001 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 211 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41689A8108Q001.pdf | |
| ELXS3B1VSN561MQ50S | 560µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS3B1VSN561MQ50S.pdf | |
| E91F3J1VND102MB65T | 1000µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 96 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F3J1VND102MB65T.pdf | |
| MAL212313151E3 | 150µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.5 Ohm 20000 Hrs @ 125°C | MAL212313151E3.pdf | |
| LXZ16VB471M10X12LL | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | LXZ16VB471M10X12LL.pdf | |
| C1005C0G1H821K050BA | 820pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005C0G1H821K050BA.pdf | |
| C1608X8R1H104M080AB | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X8R1H104M080AB.pdf | |
| CL31C221JGFNNWE | 220pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31C221JGFNNWE.pdf |