| Manufacturer Part Number: | EKMM401VNN221MA25W |
|---|---|
| Manufacturer: | United Chemi-Con |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EKMM401VNN221MA25W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EKMM401VNN221MA25W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | United Chemi-Con | |
| Series | KMM | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 220µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 400V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 1.1A | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EKMM401VNN221MA25W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EKMM401VNN221MA25W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of United Chemi-Con all series components. The condition of EKMM401VNN221MA25W is new and unused, you can buy EKMM401VNN221MA25W United Chemi-Con with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EKMM401VNN221MA25W.
| EEU-FM0J151 | 150µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FM0J151.pdf | |
| ECA-0JHG472 | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-0JHG472.pdf | |
| UVK1J222MHD | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1J222MHD.pdf | |
| 860080780025 | 560µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080780025.pdf | |
| 450MXG220MEFCSN22X50 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 450MXG220MEFCSN22X50.pdf | |
| UFG1HR47MDM1TA | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1HR47MDM1TA.pdf | |
| 517D107M063CC8PE3 | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D107M063CC8PE3.pdf | |
| ULD2G3R9MPD | 3.9µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C | ULD2G3R9MPD.pdf | |
| 63YXG470MEFCG412.5X30 | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 63YXG470MEFCG412.5X30.pdf | |
| ELXV160ELL562ML40S | 5600µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV160ELL562ML40S.pdf | |
| 200MXG820MEFCSN30X25 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 200MXG820MEFCSN30X25.pdf | |
| B43504A5337M82 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 410 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A5337M82.pdf | |
| E91F401VNT681MU50T | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 146 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F401VNT681MU50T.pdf | |
| GRM155R62A104ME14D | 0.10µF 100V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R62A104ME14D.pdf | |
| C0402C223K8PACTU | 0.022µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C223K8PACTU.pdf |