| Manufacturer Part Number: | EKMQ451VSN331MR45W |
|---|---|
| Manufacturer: | United Chemi-Con |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EKMQ451VSN331MR45W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EKMQ451VSN331MR45W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | United Chemi-Con | |
| Series | KMQ-LU | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 330µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 450V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 1.38A | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EKMQ451VSN331MR45W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EKMQ451VSN331MR45W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of United Chemi-Con all series components. The condition of EKMQ451VSN331MR45W is new and unused, you can buy EKMQ451VSN331MR45W United Chemi-Con with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EKMQ451VSN331MR45W.
| EEU-EB1H221 | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1H221.pdf | |
| ECE-A1AKA221 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1AKA221.pdf | |
| UVR1E100MDD1TA | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1E100MDD1TA.pdf | |
| UKW1HR33MDD1TD | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1HR33MDD1TD.pdf | |
| EGPD800ELL511MK30H | 510µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 42 mOhm | EGPD800ELL511MK30H.pdf | |
| 16SKV220M8X10.5 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | 16SKV220M8X10.5.pdf | |
| UPJ1E101MED | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1E101MED.pdf | |
| 16TKV47M6.3X6.1 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 260 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | 16TKV47M6.3X6.1.pdf | |
| 200WXA47MEFCGC16X16 | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 200WXA47MEFCGC16X16.pdf | |
| MAL215051331E3 | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | MAL215051331E3.pdf | |
| B43601F2567M67 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601F2567M67.pdf | |
| MAL205648222E3 | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 73 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205648222E3.pdf | |
| 36DX173G075CC2A | 17000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX173G075CC2A.pdf | |
| EET-UQ2G821EA | 820µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2G821EA.pdf | |
| URU2V100MHD1TO | 10µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URU2V100MHD1TO.pdf |