| Manufacturer Part Number: | EKMR451VQD681MA50W |
|---|---|
| Manufacturer: | United Chemi-Con |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 680µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EKMR451VQD681MA50W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EKMR451VQD681MA50W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 200 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | United Chemi-Con | |
| Series | KMR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 680µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 450V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 2.36A | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) | |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In - 4 Lead | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EKMR451VQD681MA50W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EKMR451VQD681MA50W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of United Chemi-Con all series components. The condition of EKMR451VQD681MA50W is new and unused, you can buy EKMR451VQD681MA50W United Chemi-Con with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EKMR451VQD681MA50W.
| LGG2D152MELA50 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2D152MELA50.pdf | |
| LNU2G103MSEJ | 10000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNU2G103MSEJ.pdf | |
| 6.3SZV100M6.3X5.5 | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | 6.3SZV100M6.3X5.5.pdf | |
| LNC2V102MSEF | 1000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNC2V102MSEF.pdf | |
| AFK226M63E16T-F | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.2 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | AFK226M63E16T-F.pdf | |
| MAL203126101E3 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.23 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203126101E3.pdf | |
| UPX1A471MPD | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | UPX1A471MPD.pdf | |
| EKZE160ELL392ML25S | 3900µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE160ELL392ML25S.pdf | |
| LLG2Z681MELZ30 | 680µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2Z681MELZ30.pdf | |
| B43504A826M80 | 82µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.65 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A826M80.pdf | |
| B43508A2158M2 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 75 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A2158M2.pdf | |
| EET-HC2S471LA | 470µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 388 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2S471LA.pdf | |
| C2220H362JGGACTU | 3600pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | C2220H362JGGACTU.pdf | |
| CGJ5L4X7R2H333K160AA | 0.033µF 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGJ5L4X7R2H333K160AA.pdf | |
| RDE5C1H562J1P1H03B | 5600pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm) | RDE5C1H562J1P1H03B.pdf |