| Manufacturer Part Number: | ELXG800VSN182MA25W |
|---|---|
| Manufacturer: | United Chemi-Con |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1800µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ELXG800VSN182MA25W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ELXG800VSN182MA25W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | United Chemi-Con | |
| Series | LXG | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1800µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 80V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 1.82A | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ELXG800VSN182MA25W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ELXG800VSN182MA25W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of United Chemi-Con all series components. The condition of ELXG800VSN182MA25W is new and unused, you can buy ELXG800VSN182MA25W United Chemi-Con with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ELXG800VSN182MA25W.
| EEE-HA1H221P | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA1H221P.pdf | |
| UVY1C333MRD | 33000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1C333MRD.pdf | |
| MAL213471338E3 | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL213471338E3.pdf | |
| UUH1C222MNQ1MS | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | UUH1C222MNQ1MS.pdf | |
| MAL211919689E3 | 68µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.9 Ohm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211919689E3.pdf | |
| B41689K7687Q001 | 680µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 483 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41689K7687Q001.pdf | |
| B43540A2188M80 | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 50 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A2188M80.pdf | |
| E36D201LPN273TEM9N | 27000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D201LPN273TEM9N.pdf | |
| MAL212384331E3 | 330µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.1 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212384331E3.pdf | |
| C1812C224J5GACTU | 0.22µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C1812C224J5GACTU.pdf | |
| DEBB33D471KN2A | 470pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor B Radial, Disc 0.236" Dia (6.00mm) | DEBB33D471KN2A.pdf | |
| C0603X6S1A103M030BA | 10000pF 10V Ceramic Capacitor X6S 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603X6S1A103M030BA.pdf | |
| GRM1555C2A9R4CA01J | 9.4pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C2A9R4CA01J.pdf | |
| K183K10X7RF53H5 | 0.018µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K183K10X7RF53H5.pdf | |
| S102K33Y5PP6TK5R | 1000pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc 0.335" Dia (8.50mm) | S102K33Y5PP6TK5R.pdf |