| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB1023V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 44010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 102K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB1023V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB1023V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 102k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB1023V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB1023V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB1023V is new and unused, you can buy ERA-3AEB1023V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB1023V.
| UPW1C560MDD6 | 56µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1C560MDD6.pdf | |
| E36D160LPN183TA41M | 18000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 48 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D160LPN183TA41M.pdf | |
| EEU-FR1C472 | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1C472.pdf | |
| UVZ1E332MHD1TN | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1E332MHD1TN.pdf | |
| 16ZLG1000MEFC10X20 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 16ZLG1000MEFC10X20.pdf | |
| AVS106M2AF24T-F | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 29.8 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS106M2AF24T-F.pdf | |
| SN470M063ST | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.39 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | SN470M063ST.pdf | |
| MAL215097002E3 | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | MAL215097002E3.pdf | |
| MAL209454569E3 | 56µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.24 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL209454569E3.pdf | |
| MAL216099805E3 | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1500 Hrs @ 150°C | MAL216099805E3.pdf | |
| 500D156M200DF2A | 15µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D156M200DF2A.pdf | |
| 381LX271M350H452 | SNAPMOUNTS | 381LX271M350H452.pdf | |
| B43501B5107M62 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.33 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B5107M62.pdf | |
| B41690A7308Q7 | 3000µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 45 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41690A7308Q7.pdf | |
| MAL205790051E3 | 220µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 650 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205790051E3.pdf |