| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB112V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 32766 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB112V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB112V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB112V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB112V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB112V is new and unused, you can buy ERA-3AEB112V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB112V.
| 860010272004 | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010272004.pdf | |
| 860040778011 | 270µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 860040778011.pdf | |
| ESMG101ETD100MF11S | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG101ETD100MF11S.pdf | |
| B41888C7157M | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 204 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41888C7157M.pdf | |
| EMZD250ADA101MF90G | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EMZD250ADA101MF90G.pdf | |
| LKX2D391MESZ30 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2D391MESZ30.pdf | |
| 63MXG3900MEFCSN25X30 | 3900µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 63MXG3900MEFCSN25X30.pdf | |
| B43501A337M | 330µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 400 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A337M.pdf | |
| ESMH101VNN103MA63S | 10000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH101VNN103MA63S.pdf | |
| B43504A567M | 560µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 240 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A567M.pdf | |
| AFK477M35H32B-F | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 60 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | AFK477M35H32B-F.pdf | |
| CGJ5F4C0G2H561J085AA | 560pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGJ5F4C0G2H561J085AA.pdf | |
| CC0201CRNPO9BN1R8 | 1.8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CC0201CRNPO9BN1R8.pdf | |
| GRM0335C2A4R6CA01D | 4.6pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C2A4R6CA01D.pdf | |
| EMK212B7154KG-T | 0.15µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | EMK212B7154KG-T.pdf |