| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB124V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 49010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 120K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB124V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB124V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 120k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB124V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB124V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB124V is new and unused, you can buy ERA-3AEB124V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB124V.
| 107RSS035M | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.989 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | 107RSS035M.pdf | |
| 35MXG15000MEFCSN30X40 | 15000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 35MXG15000MEFCSN30X40.pdf | |
| SLP681M200C7P3 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 293 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP681M200C7P3.pdf | |
| LNR1H104MSE | 100000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR1H104MSE.pdf | |
| MLP401M200EK0A | 400µF 200V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 388 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | MLP401M200EK0A.pdf | |
| UST1H4R7MDD1TP | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UST1H4R7MDD1TP.pdf | |
| SH100M100ST | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 13.26 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH100M100ST.pdf | |
| UCZ1K220MCL6GS | 22µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 750 mOhm 3000 Hrs @ 125°C | UCZ1K220MCL6GS.pdf | |
| EMVY350ARA561MKE0S | 560µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | EMVY350ARA561MKE0S.pdf | |
| 400KXW68MEFC12.5X40 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400KXW68MEFC12.5X40.pdf | |
| LAKW6101MELA30 | 100µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAKW6101MELA30.pdf | |
| ESMH251VSN152MA50S | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 166 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH251VSN152MA50S.pdf | |
| ELXS451VSN391MR50S | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS451VSN391MR50S.pdf | |
| E36D451CPN372MEA5M | 3700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D451CPN372MEA5M.pdf | |
| B43511A5158M80 | 1500µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 110 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A5158M80.pdf |