| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB1371V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.37KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB1371V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB1371V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.37k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB1371V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB1371V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB1371V is new and unused, you can buy ERA-3AEB1371V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB1371V.
| MAL202116472E3 | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 79 mOhm 8000 Hrs @ 85°C | MAL202116472E3.pdf | |
| UFW2A221MHD1TO | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW2A221MHD1TO.pdf | |
| UHW1V152MHD | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1V152MHD.pdf | |
| 35MS733MEFCT56.3X7 | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 35MS733MEFCT56.3X7.pdf | |
| UPJ1K100MED | 10µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1K100MED.pdf | |
| MALREKB05DC347E00K | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 450 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05DC347E00K.pdf | |
| UPA0J122MPD3 | 1200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UPA0J122MPD3.pdf | |
| UVK1A682MHD | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1A682MHD.pdf | |
| UUN1C102MNQ1ZD | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUN1C102MNQ1ZD.pdf | |
| MAL211825102E3 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 345 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211825102E3.pdf | |
| MAL215055472E3 | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | MAL215055472E3.pdf | |
| B43254C9127M | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254C9127M.pdf | |
| LP123M035H7P3 | 12000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 35 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP123M035H7P3.pdf | |
| B43540B5227M62 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 440 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B5227M62.pdf | |
| E81D451VND102MB60T | CAP ALUM 1000UF 450V RADIAL | E81D451VND102MB60T.pdf |