| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB1402V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 14K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB1402V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB1402V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 14k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB1402V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB1402V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB1402V is new and unused, you can buy ERA-3AEB1402V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB1402V.
| UHE1A681MPD | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHE1A681MPD.pdf | |
| EFL-6R3ELL221MH05G | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EFL-6R3ELL221MH05G.pdf | |
| B41458B7159M | 15000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 27 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41458B7159M.pdf | |
| 6.3SEV100M6.3X5.5 | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 6.3SEV100M6.3X5.5.pdf | |
| UFW0J332MPD1TD | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW0J332MPD1TD.pdf | |
| MALREKE00JG222P00K | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12.06 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE00JG222P00K.pdf | |
| MAL204272159E3 | 15µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.9 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL204272159E3.pdf | |
| LLG2G471MELA50 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2G471MELA50.pdf | |
| B41607A8128M2 | 1200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 90 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41607A8128M2.pdf | |
| B43508C5337M2 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 370 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C5337M2.pdf | |
| 604D472F040JT7 | 4700µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can - 4 Leads 74 mOhm @ 100kHz | 604D472F040JT7.pdf | |
| C5750X6S2W225M250KA | 2.2µF 450V Ceramic Capacitor X6S 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | C5750X6S2W225M250KA.pdf | |
| CGJ2B2C0G1H390J050BA | 39pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGJ2B2C0G1H390J050BA.pdf | |
| CGA3E1X7R0J155M080AC | 1.5µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E1X7R0J155M080AC.pdf | |
| C0510X5R1A474M030AC | 0.47µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0204 (0510 Metric) 0.020" L x 0.039" W (0.52mm x 1.00mm) | C0510X5R1A474M030AC.pdf |