| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB1472V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 39010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 14.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB1472V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB1472V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 14.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB1472V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB1472V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB1472V is new and unused, you can buy ERA-3AEB1472V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB1472V.
| LNT1V334MSE | 330000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT1V334MSE.pdf | |
| 381LR102M200J452 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 149 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR102M200J452.pdf | |
| ESRG350ELL100MD07D | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESRG350ELL100MD07D.pdf | |
| URZ2A3R3MDD | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ2A3R3MDD.pdf | |
| 200LLE4R7MEFCMZ6.3X11 | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 200LLE4R7MEFCMZ6.3X11.pdf | |
| MAL213475229E3 | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL213475229E3.pdf | |
| MAL211671228E3 | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211671228E3.pdf | |
| UUE1V101MNS1GS | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C | UUE1V101MNS1GS.pdf | |
| UUG2E100MNQ1MS | 10µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG2E100MNQ1MS.pdf | |
| MAL213229479E3 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213229479E3.pdf | |
| E81D250VNN682MQ30T | CAP ALUM 6800UF 25V RADIAL | E81D250VNN682MQ30T.pdf | |
| MALIEYH07LB468F02K | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 75 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07LB468F02K.pdf | |
| B43501B3157M80 | 150µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 440 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B3157M80.pdf | |
| 672D477H025ET3C | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D477H025ET3C.pdf | |
| MZA50VC33RMF80TP | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | MZA50VC33RMF80TP.pdf |