| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB151V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 44010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 150 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB151V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB151V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB151V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB151V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB151V is new and unused, you can buy ERA-3AEB151V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB151V.
| UVR2A222MRD | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2A222MRD.pdf | |
| UCD1J220MCL6GS | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1J220MCL6GS.pdf | |
| LGR2D821MELB40 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | LGR2D821MELB40.pdf | |
| LNUN7152MSEG | 1500µF 525V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNUN7152MSEG.pdf | |
| USP1A330MDD1TP | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USP1A330MDD1TP.pdf | |
| SN220M016ST | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10.25 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | SN220M016ST.pdf | |
| EKXJ251ELL820MJ45S | 82µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ251ELL820MJ45S.pdf | |
| MAL213227479E3 | 47µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 3 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL213227479E3.pdf | |
| MAL205846682E3 | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 44 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL205846682E3.pdf | |
| MALIEYN07DD527F02K | 27000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 26 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07DD527F02K.pdf | |
| 601D547G010FE1 | 540µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D547G010FE1.pdf | |
| ERHA551LGC682MFH0M | 6800µF 550V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | ERHA551LGC682MFH0M.pdf | |
| C1608X6S1E474M080AB | 0.47µF 25V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X6S1E474M080AB.pdf | |
| RDE5C2A3R0C0M1H03A | 3pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | RDE5C2A3R0C0M1H03A.pdf | |
| CL10B103KB8SFNC | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10B103KB8SFNC.pdf |